המדריך המלא והמקיף בנושא עוצמת תאורה

עוצמת תאורה היא היבט משמעותי וחיוני ביצירה של חללים נוחים ושימושיים בבית, במשרד או בשטחים ציבוריים.  מחקרים מראים שחשיפה לאור בעוצמה ובספקטרום מתאים,  מסייעת בוויסות מחזורים ביולוגיים, משפרת את מצב הרוח ומעלה את רמת הריכוז והביצועים. בנוסף, תאורה איכותית היא כלי עיצובי רב עוצמה, המסוגל ליצור אווירה רצויה ולהעצים את החוויה במרחב.

עוצמת תאורה מתייחסת לכמות האור הנופלת על שטח נתון. זהו פרמטר חשוב  בתכנון תאורה, מכיוון שהוא קובע את רמת הנראות, הנוחות והבטיחות במרחב. לכל סוג של חלל יש דרישות תקן שונות לעוצמת התאורה והיא נמדדת ביחידות של לוקס (Lux).

כאשר מדובר בתכנון תאורה, חשוב להבין לעומק מושגים בסיסיים כדי שאפשר יהיה ליצור סביבה מוארת היטב, המתאימה לצרכים הספציפיים של כל חלל. על מנת ליצור תאורה אופטימלית, יש להבין את המדדים השונים של עוצמת התאורה וכיצד לבחור את התאורה המתאימה ביותר.

 

מושגים חשובים בתחום התאורה

  • עוצמת תאורה – היא כמות האור שמפיק מקור מסוים ליחידת שטח. העוצמה משתנה בהתאם למרחק ממקור האור. בתכנון תאורה, משתנה עוצמת האור בהתאם לגודל החלל, הפונקציונליות שלו וכמובן, טעם אישי. למשל, משרדים וכיתות לימוד דורשים עוצמת אור שונה מחדרי שינה או סלון.
  • לומן – יחידת שטף אור נמדדת בלומנים. לומן היא יחידת מדידה אשר מכמתת את כמות האור הנפלט ממקור מסוים. מדובר במדד סטנדרטי בו משתמשים למדוד בהירות של נורה או גוף. ערכים גבוהים של עוצמת אור לומן או עוצמת תאורה לומן, מצביעים על מקורות אור בהירים יותר. לומנים מספקים הערכה מדויקת יותר של בהירות הנורה, לעומת וואטים שמודדים רק את צריכה האנרגיה. זהו שינוי חיוני, במיוחד לאור הופעתן של טכנולוגיות תאורה חסכוניות באנרגיה, כגון נוריות LED. לומן תאורה הוא פתרון יעיל ונפוץ בארץ ובעולם.
  • לומן לוקס – lux  היא יחידה המודדת תאורה או את כמות האור הנופלת על שטח מסוים. לוקס אחד הוא שווה ערך ללומן אחד על מטר רבוע. לוקס לוקח בחשבון גם את כמות האור המופקת וגם את השטח עליו הוא מתפזר. הוא מספק מדד מעשי לאופן שבו האור מתפזרת בחלל. בלוקס משתמשים על מנת להבטיח תאורה נאותה במקומות שונים כגון: מקומות עבודה, כיתות לימוד ואזורים ציבוריים שבהם יש צורך לעמוד בתקני תאורה ספציפיים על מנת לשמור על בטיחות ויעילות.

 

דגשים חשובים לבחירת תאורה יעילה

  • תאורה פונקציונלית לעומת תאורת אווירה – תאורה פונקציונלית מתאימה  למשימות הדורשות נראות גבוהה כגון: בישול, קריאה, עבודה, לימודים ועוד. באזורים כאלה מומלץ לבחור ברמות גבוהות יותר של לומן ולוקס על מנת להבטיח תאורה נאותה. תאורת סביבה, לעומת זאת, יוצרת זוהר כללי המשפר את מצב הרוח והאווירה של החלל. רמות נמוכות של לומן ולוקס מתאימות לחדרי סלון, חדרי שינה, חדרי המתנה ועוד.
  • שימוש בתאורת הדגשה – כאשר רוצים להבליט יצירות אמנות, פריטי עיצוב או עציצים, מומלץ להשתמש בתאורה ממוקדת יותר על מנת למשוך את תשומת הלב לכיוון.
  • אור חם לעומת אור קר – אור חם יוצר אווירה נעימה ומזמינה והוא מתאים לחדרי המתנה, חדרי מגורים, פינות אוכל ועוד. אור קר, לעומת זאת, מקדם ערנות וריכוז והוא מתאים למקומות עבודה, מטבחים, מרפאות, כיתות לימוד ועוד.
  • תאורה שניתן לעמעם – תאורה זו מאפשרת להתאים את בהירות האור בהתאם לשעה ביום, לפעילות המתרחשת או למצב הרוח של האנשים. גמישות זו משפרת את הנוחות ותורמת לחיסכון באנרגיה.

 

דרכי האור – שירותים מקצועיים לענף החשמל והתאורה

החברה שלנו עוסקת בייבוא, ייצור ושיווק של מגוון רחב של מוצרים ואביזרי תאורה מתקדמים. לאחר ניסיון של שנים, בחרנו להתמקד בתאורה הסולארית, מתוך ההבנה שהגיעה העת לשים דגש על עתיד ירוק יותר ושמירה על איכות הסביבה.

אצלנו תוכלו למצוא פתרונות תאורה רבים לשטחי חוץ ופנים רבים כגון: גופי תאורה לגנים, לרחובות, לשלטים ועוד. כל גופי התאורה שלנו עשויים מהחומרים האיכותיים והחזקים הקיימים בשוק, עומדים בכל תנאי מזג אוויר ומוגנים ממים.

אנו דוגלים במתן שירות אישי תוך הקפדה על מקצועיות, אמינות , איכות , תמחור ריאלי ותחרותי.  לפרטים נוספים והזמנות, פנו אלינו בטלפון 02-6730822 או באמצעות המייל [email protected].