תקן תאורת רחוב – דגשים ויתרונות חשובים

תאורת רחוב היא מרכיב חיוני בתשתית העירונית והיא מספקת נראות ובטיחות לנהגים, הולכי רגל ורוכבי אופנוע ואופניים. כדי להבטיח את איכות ויעילות  תאורת הרחוב, ישראל אימצה את התקן הישראלי , תקן תאורה 13201. תקן זה הוא פרי פיתוח של מכון התקנים הישראלי בשיתוף פעולה עם הוועדה האירופית לתקינה, CEN. הוא מתבסס על התקן האירופי, תוך התאמה לצרכים הייחודיים של ישראל. התקן קיבל תוקף רשמי בשנת 2010 ועבר עדכון בשנת 2018.  התקן קובע מרחק בין עמודי תאורה, גובה עמוד תאורה, עוצמת אור בקרת סינוור ועוד.

לתאורת תקן יש יתרונות משמעותיים כגון: שמירה על מרחב בטוח, עידוד פעילות כלכלית ואינטראקציות אנושיות בשעות החשיכה ועוד.

 

מרכיבים עיקריים של  תקן תאורה ישראלי  13201

  • גובה עמוד תאורה – גובה עמודי התאורה משתנה בהתאם  לסוג הכביש והסביבה. באזורי מגורים, הגובה נע בין 6 ל-8 מטרים, מה שמבטיח כיסוי הולם ללא סינוור יתר. באזורים מסחריים, או אזורים שהתנועה בהם עמוסה יותר, גובה עמודי תאורה יכול לנוע בין 8 ל-12 מטרים, על מנת לספק תאורה רחבה יותר.  על פי תקן עמודי תאורה, עמוד תאורה חייב להיות בגובה מדויק כדי למזער  אזורים לא מוארים ולהבטיח תאורה אחידה.
  • שדרוג הראייה במרחב – הגובה המתאים של עמודי התאורה תורם לפיזור אופטימלי של האור  במרחב, להפחתה של שטחים  נטולי אור ולשיפור הנראות הכללית. עמודי תאורה גבוהים יותר באזורי מסחר מאירים שטחים גדולים יותר, מעודדים פעילות בשעות הערב והלילה ומשדרגים את האסתטיקה העירונית.
  • תקן עוצמת תאורה – תקן תאורה 13201 מציין את עוצמת התאורה הנדרשת עבור סוגים שונים של אזורים. רחובות באזורי מגורים דורשים  עוצמות תאורה נמוכות יותר, 10 עד 20 לוקס, על מנת לייצר סביבה נוחה ובטוחה לתושבים. עוצמת התאורה בכבישים ראשיים וצדדיים  היא עד 50 לוקס  וזאת  כדי לוודא שהראות היא במיטבה, גם כאשר מהירות הנסיעה גבוהה. עוצמת תאורה קבועה מסייעת למנוע סינוור והופכת את האזורים המוארים לאזורים שניתן לנווט בהם בקלות.
  • אחידות תאורה ובקרת סינוור – תקן ישראלי לתאורה מתייחס גם לאחידות התאורה, שכן היא חיונית לפיזור שווה של אור  האזור המואר. תאורה אחידה מפחיתה את הסיכון לתאונות הנגרמות, פעמים רבות, כתוצאה משינויים בבהירות האור. היבט חשוב נוסף בתקן הוא בקרת סינוור האור. תאורת רחוב תקינה ממזערת סינוור ישיר לנהגים ולהולכי רגל, מונעת אי נוחות חזותית ומשפרת את הבטיחות.

 

יתרונות משמעותיים של תאורת תקן

  • שדרוג ביטחון ובטיחות – רחובות מוארים כהלכה הם גורם מרתיע מפני מעשים פליליים. מקומות המסתור החשוכים מצומצמים ביותר או שאינם קיימים והמקום לא מהווה עוד מוקד משיכה לפריצות, תקיפות ועוד. . תאורה תקינה בתחנות אוטובוס, מגרשי חניה וצמתים, מפחיתה את הסבירות לתאונות ומשפרת את תחושת הביטחון של הקהילה.
  • חיסכון כספי  ושמירה על איכות הסביבה – עמידה בתקן תאורה 13201 כרוכה לרוב בשימוש בטכנולוגיות תאורה חסכוניות, כגון נורות לד. טכנולוגיות אלה צורכות פחות חשמל ובעלות תוחלת חיים ארוכה יותר וזהו יתרון מבחינת עלויות של עיריות, רשויות ומועצות מקומיות. בנוסף, תאורת רחוב חסכונית באנרגיה, אינה גורמת כמעט נזק לסביבה ותומכת במחויבות של ישראל לפיתוח בר קיימא.
  • קידום הכלכלה המקומית – אזורי מסחר ובילוי, אשר מוארים באופן תקין ובטיחותי  מעודדים את הציבור ליהנות מחיים תוססים גם בשעות החשיכה. מסעדות ובתי קפה, תיאטראות ואולמות קולנוע, מועדונים, קניונים ועוד.

 

דרכי האור – שירותים מקצועיים לענף החשמל והתאורה

חברה פרטית הפועלת בענף החשמל והתאורה, מזה שנים רבות. אנו מייבאים, מייצרים ומשווקים מגוון רחב של מוצרים ואביזרי תאורה. כיום, אנו מתמקדים בתאורה הסולארית, המסמלת עידן חדש של עתיד ירוק יותר ושמירה על איכות הסביבה. גופי התאורה שלנו פועלים בטכנולוגיה חדשה, מוצרינו הם מהטובים והאיכותיים ביותר בעולם והאחריות עליהם היא מקיפה. אצלנו תוכלו לרכוש את כל מה שנדרש לתאורת רחוב, תאורת גנים, תאורת שלטים ותאורת ביטחון.

אנחנו מאמינים בשירות אישי ומקצועי, תמחור ריאלי ואחריות מקיפה על כל המוצרים. הצוות המקצועי ישמח לעמוד לשירותכם ולעזור לכם להתאים את התאורה הנכונה ביותר עבורכם.

לפרטים נוספים והזמנות, פנו אלינו בטלפון 02-6730822 או באמצעות המייל [email protected].